English Svenska Dansk Norsk
Blogg pintomind.com

5 anledningar till varför PinToMind är så genial för skolor

Publicerad 25.01.2022 av Favo
5 anledningar till varför PinToMind är så genial för skolor

Saknar du ett enkelt verktyg för delning av aktuell och uppdaterad information till kollegor, elever och vårdnadshavare? Då kan PinToMind vara just det du letar efter! Här visar vi dig 5 anledningar till varför PinToMind har blivit en favorit på många skolor: 👇


Hand with Fingers Splayed

Nyfiken på hur PinToMind fungerar? Vi vill gärna visa dig vad vår lösning kan göra för dig!

Ta kontakt för demo


1. Lätt att använda! 👌

Vi gör det enkelt att administrera innehåll på infoskärmar. Vårt mål är att man ska kunna använda vår lösning oavsett förkunskaper och teknisk kompetens. Och den feedback vi får allra mest från våra kunder är att PinTomind är otroligt enkelt att använda! 🎉

Vi använder PinToMind på vår skola och det fungerar jättebra. Enkelt att använda och har många bra funktioner för att delge information på ett överskådligt sätt. Leo Lachnit, It-samordnare Hersby Gymnasium, Lidingö

2. Smart verktyg för effektiv informationsdelning

Med PinToMind kan du informera snabbt och effektvt från ett och samma konto till flera informationsskärmar och till olika målgrupper. På så vis kan du rikta informationen till t.ex. personalen, till en särskild klass eller årskurs, eller till föräldrarna som hämtar på fritids. Du kan också dela samma information till alla - på ett ögonblick. 💫 Skolan kan självklart ha flera användare, som delar på ansvaret att administrera och lägga ut informationen.

Det är ett mycket användarvänligt, snyggt och "modernt" sätt att nå ut till personalen på vår skola. Det är otroligt uppskattat av alla kollegor. Lars Ericsson, Förstelärare, Vinninga skola, Lidköping

3. Lätt att hålla koll på dagen och veckan 📆

Det är populärt att låta PinToMind hämta innehåll automatiskt från en eller flera av skolans kalendrar. På så vis delas en uppdaterad översikt över vad som sker just den aktuella dagen eller veckan. Det är väldigt praktiskt, oavsett om det är i matsalen, hallen, på personalrummet eller där vårdnadshavare hämtar barnen - inte sant? 😊

4. Bidrar till att bygga gemenskap och sprida glädje 🎉🥳

Vi ser att många skolor använder PinToMinds infoskärmar för att visa bilder från trevliga utflykter, aktiviteter och upplevelser, för att uppmärksamma födelsedagar, dela tänkvärda ord för dagen, eller liknande. Detta är exempel på anslag som på ett fint sätt kan bidra till en känsla av gemenskap, glädje och gott humör både i personalrummet, i uppehållsrum och i klassrummen.

Vi delar bilder från aktiviteter och resor i skolklasser på skärmen som hänger i hallen där alla ser den. Eleverna tycker att det är fantastiskt roligt att se sig själva på skärmen. Elin Totland, Undarheim skule, Norge

5. Användbar bonus-funktion med PinToMind Go📱

Med vår mobilapp PinToMind Go kan både personal och föräldrar få information rakt in i den skärmen de kikar på mest under en dag - nämligen mobiltelefonen! Fler och fler skolor använder sig av PinToMind Go, och rapporterar om att det är en väldigt användbar bonus-funktion i vår informationsskärmslösning. 🙌

En produkt som är enkel att komma igång att använda. Lättbegripligt interface och som extra bonus finns en mobilapp för att lätt kunna se skärminnehåll var du än befinner dig. Mathias Mähler, Sjöängsskolan, Stockholm

Kom igång!

Vill du testa vår infoskärmslösning på din skola? Vi har gjort det enkelt för dig att komma igång. Testa PinToMind gratis och utan förpliktelser i 30 dagar, och få tillgång till alla funktioner med en gång!

Vad behöver du?

För att visa en infoskärm behöver du en skärm som kan visa en webbläsare. Om du redan har en eller flera skärmar kan du undersöka om de kan användas. Om du inte har utrustning sedan tidigare rekommenderar vi att köpa en skärm som är gjord för att vara infoskärm.

OBS: Du kan testa alla funktioner hos PinToMind även om du ännu inte har skaffat någon fysisk infoskärm. Du kan faktiskt komma igång och testa hur lösningen fungerar även på din egen dator!

Ta kontakt!

Och du - tveka inte att ta kontakt med oss om du har några frågor! Vi hjälper gärna till. 😊

Vi har valt PinToMind för att det möter alla våra behov. Det är flexibelt (och prisvärt) nog för en liten skola som vår. Dessutom tycker jag verkligen om mobilappen, som gör det möjligt för oss att skicka push-notiser till våra elevers och deras familjers mobiltelefoner. Jag uppskattar också snabba svar från support, och att jag kunde testa allting med en gratis provperiod. Ange Eaton, Griffin School, USA


Hand with Fingers Splayed

Testa vår informationsskärmslösning helt utan förpliktelser under 30 dagar, och få tillgång till alla funktioner hos PinToMind.

TESTA PINTOMIND GRATIS
Arkiv för alla blogginlägg
« Nu finns vi på LinkedIn 🎉   ||   Nya villkor »