English Svenska Dansk Norsk
Blog pintomind.com

5 grunde til, at PinToMind er genialt til skoler

Published 20.01.2022 af Favo
5 grunde til, at PinToMind er genialt til skoler

Søger du et simpelt værktøj til deling af aktuel og opdateret information til kollegaer, elever og forældre? Så kan PinToMind være præcis det du leder efter! Her giver vi dig 5 grunde til, at PinToMind er blevet en favorit på mange skoler i udlandet: 👇


Hand with Fingers Splayed

Vil du se, hvordan PinToMind virker? Vi viser gerne, hvad vores løsning kan hjælpe dig med!

TAG KONTAKT FOR DEMO


1. Let at bruge! 👌

Vi gør det enkelt at administrere indhold på infoskærme. Vores mål er, at man skal kunne bruge vores løsning uanset tidligere tillært viden og teknisk kompetence. Og den feedback vi får aller mest fra vores kunder er, at PinTomind er utrolig nemt at bruge! 🎉

Vi bruger PinToMind på vores skole, og det fungerer rigtig godt. Enkelt at bruge og mange gode funktioner til at dele information på en overskuelig måde. Leo Lachnit, It-koordinator Hersby Gymnasium, Lidingö, Sverige

2. Smart værktøj til effektiv deling af information

Med PinToMind kan du informere hurtigt og effektvt fra en og samme konto til flere infoskærme og til forskellige målgrupper. På den måde kan du f.eks. rette information til personalet, en klasse, SFO’en eller til forældrene. Du kan også dele samme information til alle - på et øjeblik. 💫 Skolen kan selvfølgelig have flere brugere, som deler ansvaret om at administrere skærmene og lægge informationen ud.

Det er en meget brugervenlig, pæn og "moderne" måde at nå ud til personalet på vores skole. Det er utrolig værdsat af alle kollegaer. Lars Ericsson, Klasselærer, Vinninga skola, Lidköping, Sverige

3. Gør det let at have overblik over dagen og ugen 📆

Det er populært at lade PinToMind hente indhold automatisk fra en eller flere af skolens kalendere. På den måde deles en opdateret oversigt over, hvad der sker på den aktuelle dag eller uge. Det er virkelig praktisk - uanset om det er i kantinen, indgangen, personalerummet eller der hvor forældrene henter børnene. 😊

Schoole canteen

4. Bidrager til fællesskabet og spreder glæde 🎉🥳

Vi ser, at mange skoler bruger PinToMinds infoskærme til at vise billeder fra udflugter, aktiviteter og oplevelser. Derudover til f.eks. at markere fødselsdage, dele meningsfulde ord for dagen eller lignenede. Eksemplerne viser, at opslag som disse kan bidrage til en følelse af fællesskab, glæde og godt humør på en fin måde. Og det både i personalerummet, i opholdsrum, i klasseværelser osv.

Vi deler billeder fra aktiviteter og udflugter på skærmen, som hænger i vores hall, hvor alle ser den. Eleverne synes det er fantastisk sjovt at se sig selv på skærmen. Elin Totland, Undarheim skule, Norge

5. Nyttig bonusfunktion med PinToMind Go📱

Med vores mobilapp, PinToMind Go, kan både personale og forældre få information direkte ind på den skærm de kigger mest på i løbet af en dag, nemlig deres egen telefon! Flere og flere skoler benytter sig af PinToMind Go og melder tilbage, at det er en meget nyttig bonusfunktion ved vores infoskærmsløsning. 🙌

Et produkt, som er enkelt at komme i gang med at bruge. Brugervenligt interface og som ekstra bonus findes der en mobilapp, så du let kan se skærmindholdet, hvorend du befinder dig. Mathias Mähler, Sjöängsskolan, Stockholm, Sverige

PinToMind Go

Kom i gang!

Kunne du tænke dig at prøve PinToMind på din skole? Vi har gjort det nemt for dig at komme i gang. Prøv PinToMind gratis og uforpligtende i 30 dage, og få adgang til alle funktioner med det samme!

Hvad skal du bruge?

For at vise en infoskærm skal du bruge en skærm, som kan vise en browser. Hvis du allerede har én eller flere skærme kan du undersøge om de kan bruges. Hvis du ikke har udstyr fra før, anbefaler vi at købe en skærm, som er beregnet til at være en infoskærm.

NB: Hvis du ikke har udstyret på plads endnu, behøver du ikke lade det stoppe dig fra at starte en gratis prøvekonto. Du kan komme godt i gang ved at teste PinToMind på din egen computer!

Vi er her for dig!

Og hey - hold dig ikke tilbage med at tage kontakt til os, hvis du har spørgsmål! Vi er bare glade for at hjælpe dig.😊


Hand with Fingers Splayed

Prøv vores infoskærmsløsning gratis og uforpligtende og få adgang til alt det PinToMind har at byde på.

<a href=https://app.pintomind.com/signup class="secondary-button">PRØV PINTOMIND NU</a>
Gå til arkiv
« We are on LinkedIn 🎉   ||   New terms »